MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

Robert Borkacki

ul. Przemysława 34
02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Red. Garścia kończy pracę

 

Doktor Garścia –  fenomen „AURY” – naczelny przez 36 lat!
 
W najbliższy piątek 15 stycznia 2016 r., po dokładnie 36 latach kierowania miesięcznikiem „AURA”, z zespołem redakcyjnym i czytelnikami żegna się red. Edward Garścia.
 
52d9920557a36 o
 
"AURA" w "epoce sukcesu" PRL-u
 
Należący do grona założycieli miesięcznika „AURA” doc. dr inż. Edward Garścia od początku był w zespole redakcyjnym, który wydawał pierwsze polskie czasopismo poświęcone ochronie środowiska. Przypomnijmy, że „AURA” została utworzona w 1973 r., a więc stosunkowo wcześnie na tle kształtujących się dopiero badań naukowych i ruchu społecznego w ochronie środowiska naturalnego. Red. Garścia początkowo był szefem działu przemysłu, a od 1979 r. redaktorem naczelnym "AURY". Pamiętajmy, że to propagandowa „epoka sukcesu” Edwarda Gierka i złe dla władzy, ale prawdziwe w tzw. "realu" wieści na temat fatalnego stanu środowiska skutecznie były zwalczane przez cenzurę. A mimo to udało się uruchomić pierwsze takie czasopismo w Polsce. To również nie przypadek, że stało się to w Krakowie, kolebce Polskiego Klubu Ekologicznego (ten jednak powstał formalnie dopiero w 1980 roku). Inicjatywa powołania miesięcznika wyszła od grona młodych inżynierów i naukowców środowiska krakowskiego i od samego początku uzyskała wsparcie Naczelnej Organizacji Technicznej. I tak jest do dziś (Wydawnictwo Sigma-NOT), chociaż przez całe lata tak naprawdę znaczącego wsparcia finansowego na wydawanie znakomitego miesięcznika udzielały fundusze: przede wszystkim Narodowy, ale także małopolski i śląski WFOŚiGW.
 
Znakomitości w redakcji
 
Redaktor naczelny Edward Garścia ma już swoje lata (dokładnie 88!), ale Jego niewątpliwą zasługą było utrzymanie przez cztery dekady bardzo wysokiego poziomu merytorycznego pisma, w którym publikowali i publikują same znakomitości. Red. Garścia zawsze dbał o to, aby materiały zamieszczane w „AURZE” miały charakter popularno-naukowy lub wręcz naukowy, dlatego mniej tam publicystyki, a znacznie więcej tekstów uznanych autorytetów w poszczególnych dziedzinach ochrony środowiska, od zagadnień prawnych, po ekonomiczne i przyrodnicze. Szefem Rady Programowej „AURY” jest prof. Maciej Nowicki, który w styczniowym, pierwszym tegorocznym numerze „AURY” tak napisał o Redaktorze: „Ze smutkiem, ale i ze zrozumieniem przyjąłem wiadomość, że docent doktor inżynier Edward Garścia z dniem 31 grudnia 2015 r. odchodzi ze stanowiska redaktora naczelnego AURY. Ze smutkiem, AURA bowiem od wielu lat kojarzyła mi się nierozerwalnie z jego nazwiskiem, on nadał linię programową i styl temu pismu, a jego celne, świetnie pisane artykuły wstępne na najbardziej aktualne i często kontrowersyjne tematy były ozdobą każdego numeru”.  
 
Ster dla młodszych
 
Kilkanaście lat temu „AURA”, pod kierownictwem dra Garści, jeszcze za życia red. Krystyny Bonenberg (tworzyła nasz klub EKOS) uruchomiła także dodatki adresowane do nieco młodszego pokolenia, m.in. „Zioła a zdrowie” i „Dodatek ekologiczny dla szkół”. To efekt również wielkiego znaczenia, jakie „AURA” miała, ma i miejmy nadzieję mieć będzie nadal w edukacji ekologicznej młodego pokolenia, bowiem „AURA” chętnie jest prenumerowana przez szkoły, nauczycieli, uczniów i studentów. Może więc i dlatego ster kierowania „AURĄ” przejmują teraz młodsi…Oby utrzymali wysoki poziom! 
PS. uroczyste pożegnanie redaktora Edwarda Garści, jako naczelnego "AURY" odbędzie się w czasie konferencji naukowo-technicznej poświęconej ochronie środowiska, w najbliższy piątek 13 stycznia 2016 r. w Krakowie, z udziałem Przewodniczącego Rady Programowej "AURY" prof. Macieja Nowickiego i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Dowiedzieliśmy się też nieoficjalnie, że p. Edward Garścia będzie figurował w stopce redakcyjnej "AURY" jako Redaktor Honorowy. 
Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przyłącza się do pięknych słów prof. Macieja Nowickiego, że żegnając Redaktora Naczelnego, a witając Redaktora Honorowego, mamy jednak nadzieję, że nadal będzie on nadal służył radą i doświadczeniem przy redagowaniu tego znakomitego czasopisma.
Krzysztof Walczak

 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top