MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Fińscy dziennikarze poznają polskie środowisko

 

 

Wizyta w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, wyprawa do Puszczy Białowieskiej, panel dyskusyjny w Ambasadzie Fińskiej pt. „Świadomość środowiskowa i polityka ekologiczna w Polsce” oraz spotkanie z Klubem EKOS. To program wizyty grupy dziennikarzy z Finlandii (23-27.05.2017 r.).

 

Spotkanie Fińskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Środowiskowych z przedstawicielami EKOS miało miejsce w Siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie, gdzie obie organizacje zaprezentowały swoją dotychczasową działalność i dorobek. Finowie założyli swoją organizację w 1991 r. Należy do niej ponad 100 dziennikarzy z prasy, radia i telewizji.

Jak wspominali przedstawiciele organizacji podczas spotkania w SDP: - początkowo skupialiśmy się na tradycyjnie rozumianym dziennikarstwie środowiskowym, informowaniu o ochronie przyrody przed zanieczyszczeniami. Z czasem rozszerzyliśmy nasze zainteresowania o zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, ekoefektywnością, a także naodpowiedzialność korporacyjną i obywatelską. Główna aktywność stowarzyszenia to wyjazdy studyjne, organizacja szkoleń, seminariów i działalność wydawnicza. Organizacja udziela także pomocy finansowej dla dziennikarzy. - To wsparcie dla naszych członków, którzy chcą poprawić swoje umiejętności zawodowe - powiedział Pekka Virtanen, prezes stowarzyszenia. Organizacja stara się także o granty na swoją działalność oraz korzysta ze środków firm komercyjnych. Co roku wydaje informator, w którym firmy wykupują reklamy swojej działalności.

Podróże finów imponują swoim zasięgiem, to m.in.: Indonezja, Chiny, Gwatemala, Rosja (Kolska Elektrownia Atomowa), Afryka (park narodowy Serengeti, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Jednym z głównych tematów ich wyprawy do Puszczy Amazońskiej był nielegalny wyręb i wykorzystanie lasów tropikalnych. Dziennikarze środowiskowi odwiedzili także kilkakrotnie Komisję Europejską i Parlament Europejski. Finowie biorą udział także w konferencjach ONZ w sprawie zmian klimatycznych na całym świecie (m.in. COP 2010 w Cancun w Meksyku).

Prezes stowarzyszenia Pekka Virtanen zapowiedział, że Finowie przekażą Klubowi EKOS dziennikarską relację z całego ich pobytu w Polsce. Więcej o działalności stowarzyszenia na stronie: www.ymparistotoimittajat.fi.

 

 

 

 

 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top